Zna se reći kako gašenje požara i pružanje humanitarne pomoći ne poznaje granice, a pomoć potrebnima i ljudima u nevolji često je poticaj na zajedničko djelovanje. Primjera sigurno ima više, a jedan od njih je i suradnja DVD-a Lovrečan-Dubrava i PGD-a Zavrč.
Osnivačka skupština DVD-a Lovrečan-Dubrava održana je 18. lipnja 1938. godine. Po raspadu Kraljevine Jugoslavije 1941. godine, pogranični dio Hrvatske i naselja u kojima su djelovala spomenuta društva, kao i kompletna Štajerska priključena su Njemačkoj. S radom prestaje DVD Lovrečan-Dubrava, a pod Općinu Zavrč priključuju se naselja Dubrava, Lovrečan, Brezje… I tu je 15. kolovoza 1941. godine osnovano PGD Zavrč kojem su u članstvu bili i vatrogasci rasformiranog vatrogasnog društva. Naselje Virje Križovljansko pak je priključeno Ormožu.
Po okončanju Drugog svjetskog rata vatrogasna društva ponovno su zaživjela, a na zajedničkoj skupštini 24. travnja 1949. godine DVD-a Križovljan-Cestic i DVD Virje Križovljansko spajaju se te Franjo Bombek preuzima funkciju tajnika. Tako formirano društvo imalo je dva dijela, u odjelu Križovljan Cestica bilo je 27 izvršujućih članova, a u odjelu Virje Križovljansko njih 25. Kako se u komunizmu baš nije blagonaklono djelovalo na „privatnu inicijativu“, Franjo Bombek kasnije je preselio s obitelji u Hardek kod Ormoža gdje je nastavio aktivno djelovati, kao i ostali članovi obitelji u PGD Hardek.
Povelju o suradnji DVD Križovljan-Cestica i PGD Hardek potpisali su 18. prosinca 1983. godine i suradnja se i dalje razvija, a plod suradnje PGD Zavrč i DVD-a Lovrečan-Dubrava su i zajedničke vatrogasne vježbe kojoj je svake godine domaćin drugo društvo.
Osamostaljenjem Republike Hrvatske i susjedne Republike Slovenije uspostavljeni su brojni granični prijelazi kojima se kontrolirao protok ljudi i roba iz države u državu, a pošto most na rijeci Dravi kod Otok Virja i Ormoža povezuje susjedne dvije države i tu je uspostavljen granični prijelaz. Ulaskom Republike Slovenije u Europsku uniju, 1. svibnja 2004. godine, kao i kasnijom uspostavom „šengenske granice“ unutar Zajednice, ukinute su kontrole putnika i carinske službe na granicama, a na ulasku u Republiku Sloveniju i Europsku uniju postrožile su se kontrole. No, i u takovim uvjetima suradnja između susjednih općina je nastavljena.
Posljednjih godina na blagdan svetog Silvestra na ormoškom mostu, na granici Republike Hrvatske i Slovenije, sastajali su se na novogodišnjem čestitanju predstavnici susjednih općina Cestica i Ormož, a susretu su prisustvovali i predstavnici granične policije i carine susjednih graničnih prijelaza, Otok Virje i Ormož. S hrvatske strane čestitanju je prisustvovao Mirko Korotaj, načelnik općine Cestica, a sa slovenske strane to je bio župan Alojz Sok koji je običavao reći da će kod ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju na ormoškom most prirediti svečanost i „veselica“. Početnih godina to je izgledalo daleko, a zadnjem susretu pred ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju prisustvovali su i predstavnici vatrogasaca, Mirko Kosi iz PGD Hardek i Darko Majhen, predsjednik VZO Cestica. I kao što je župan Sok najavljivao to se i dogodilo, a sama svečanost je održana u nedjelju 30. lipnja s početkom u 18 sati.
Susret na mostu čelnika općine Cestica i Ormož, i njihovih gostiju započeo je čestitanjem
Okruženi mnoštvom naroda predstavnici susjednih Općina i Država na mostu su ispili zdravicu
Na povijesni dan ispod slavoluka dobrodošlice snimljena je i zajednička fotografija
Poslije čestitanja i zdravice krenulo se prema Ormožu
Predvođeni zastavama u šator na proslavu krenuli su i vatrogasci
Na mostu gdje su se prethodnih devet godina izmjenjivale čestitke osvanuo je slavoluk s natpisom Dobro došli susjedi (Dobrodošli sosedje). Nastup Puhačkog orkestra Glazbene škole iz Ormoža prethodio je dolasku domaćina proslave, a nekako u isto vrijeme s hrvatske strane krenuli su predstavnici općine Cestica, Varaždinske županije i saborska zastupnica Natalija Martinčević. Uz župana Alojza Soka bili su podžupani, Zlatan Fafulić i Branko Šumenjak, članovi državnog vijeća Republike Slovenije, Mitja Bervar, predsjednik državnog vijeća Republike Slovenije, Marijan Maučec, tajnik državnog vijeća Republike Slovenije te župan općine Sveti Tomaž, a s hrvatske strane uz načelnika Mirka Korotaj i zamjenika mu Žarka Rodeša, bio je i predsjednik Vijeća Stjepan Bistrović, s kompletnim Vijećem, te zamjenici župana Varaždinske županije Alen Košić i Alen Kišić, članovi Vijeća i ostali.
Ispod slavoluka nazdravljeno je ulasku Hrvatske u Europsku uniju, a potom su se svi uputili u šator gdje je održani i samo slavlje. Nakon ulaska gostiju i uzvanika u šator na mjesto za proslavu ušlo je dvjestotinjak vatrogasaca, a tu su bili Darko Majhen, predsjednik Vatrogasne zajednice općine Cestica, Dejan Jurkovič, predsjednik Gasilske Zveze Ormož, zatim Tonček Lisjak, poveljnik Gasilske zveze Ormož, Milenko Biškup, zapovjednik VZO Cestica, kao i predsjednici svih društava koja djeluju u sklopu susjednih zajednica.
Prigodni program započeo je izvođenjem slovenske, hrvatske i himne Europske unije, a potom su voditeljice programa, koji je vođen na hrvatskom i slovenskom jeziku pozdravile redom sve visoke goste i u par riječi iznijele kronologiju kojom je tekao ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju.
Okupljeni na proslavi u šatoru za vrijeme intoniranja himni
U ime domaćina prvi se okupljenima pod šatorom kao i mnogobrojnim gostima koji su program pratili ispred ulaza obratio župan Alojz Sok koji je između ostalog rekao: – U prvom redu danas svoj pozdrav upućuje našim susjedima, vama poštovani Hrvati koji sa sutrašnjim danom pristupate u veliku obitelj europskih naroda, u Europsku uniju, a svoje obraćanje okupljenima završio je riječima: – Vama poštovani susjedi želim da se u obitelji Europske unije osjećate dobro i da tu Europsku uniju, koja sa sobom nosi i pozitivne i negativne odluke, da prije svega ostvarite one koje su pozitivne. Dobrodošli u Europsku uniju.
Potom se okupljenima obratio i načelnik Mirko Korotaj koji je naglasio dobru suranju Općine Cestice i desetak susjednih slovenskih općina, a suradnja se proširila i prema općinama u Njemačkoj i u Mađarskoj. Potom se okupljenima obratila Natalija Martinčević, zastupnica u Saboru Republike Hrvatske, a u svom govoru Mitja Bervar, predsjednik Državnog vijeća Slovenije, naglasio je: – Slovenci i Hrvati već tisućljećima živimo jedni s drugima, veže nas zajednička povijest, prijetnja su nam bili isti neprijatelji, zajedno smo napustili prijašnju državu i što je posebno važno, nikada u povijesti nismo međusobno ratovali. I most preko Drave smo zajednički gradili prije 124 godine…
Za uspomenu na zajednički susret na granici i dobrodošlicu koju su žitelji Općine Ormož priredili susjedima iz Hrvatske izmjenjeni su prigodni pokloni čelnika općine Cestice i Ormoža, a za uspomenu na proslavu ulaska Hrvatske u Europsku uniju i sudjelovanja na njoj prigodne darove razmijenili su predjednici Gasilske zveze Ormož i Vatrogasne zajednice općine Cestica.
Dejan Jurkovič, predsednik ormoške vatrogasne zajednice je rekao: – Prijateljima smo ovim prilikom poklonili posebnu plaketu Vatrogasne zajednice Ormož i knjigu »Organiziranje in poslovanje prostovoljnega gasilskega društva«, koju je izdala vatrogasna zajednica, autor te knjige je domaćin Fran Polič, kao i stolnu zastavicu Europske unije. Taj poklon smo im dali u znak poštovanje i dobrih odnosa iz prošlosti sa nadom da će se isti i dalje nastaviti.
Darko Majhen, predsjednik Vatrogasne zajednice općine Cestica je rekao: – Poštovane dame i gospodo, poštovani župani Općine Ormož, Općine Cestica, visoki gosti, najprije vas pozdravljam u ime Vatrogasne zajednice općine Cestica. Kao što vidite za nas vatrogasce ne postoje nikakve granice, ova suradnja traje više od 50-tak godina između svih društava, ne samo Općine Cestica, nego i širom Varaždinske županije i ove Podravske regije Republike Slovenije. Mi vatrogasci iz Općine Cestica poklonili smo Vatrogasnoj zajednici Ormož jedan suvenir, stara vatrogasna kola, u spomen na ovaj dan ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Zahvaljujem se vatrogascima na dosadašnjoj suradnji sa željom da i u narednom razdoblju uspješno surađujemo na svim poljima, ne samo operativnim, nego i u ovakvim društvenim.
U ime GZ Ormož govorio je Dejan Jurkovič
Okupljenima se obratio i Darko Majhen, predsjednik VZO Cestica
U prvom dijelu kulturno umjetničkog programa pjesmom »Dekle je po vodu šlo« nastupila je ženska pjevačka skupina KUD-a Cestica. S dvije pjesme predstavili su se i članovi Muškog pjvačkog zbora iz Dobrave kod Ormoža, a potom je uslijedio nastup folklorne skupine KUD-a Miklavž pri Ormožu. U završnom dijelu kulturno-umjetničkog programa nastupio je, spletom plesova »Dobar večer Vam Bog daj«, folklorni sastav KUD-a općine Cestica, a ovaj puta pratili su ih tamburaši koji su svirali u sastavu Emanuel Čižić, Antonijo Prizl, Tomica Banfić, Matija Golubić, Lovro Korotaj, Dominik Fadiga i Kristina Talan.
Veselica i druženje pod šatorom nastavljeno je po održanom programu, a završetak proslave odvijao se uz nastup ansambla Fiškali.
Franjo Talan