Dopis gradovima i općinama – Mjere za poboljšanje pripravnosti vatrogasnih postrojbi

S obzirom da je nedavno proveden stručni nadzor nad radom svih 28 središnjih DVD-ova, Zapovjedništvo Zajednice provelo je analizu istih te usuglasilo zaključak prema kojem se gradovima i općinama upućuje priloženi dopis.

VATROGASNA ZAJEDNICA
VARAŽDINSKE ŽUPANIJE

Broj: 901/2015
Varaždin, 13. 11. 2015. god.

–    GRADOVIMA
N/r gradonačelnicima
–    OPĆINAMA
N/r načelnicima

Predmet:  Mjere za poboljšanje pripravnosti vatrogasnih postrojbi
–  inicijativa, dostavlja se;                                                          

Poštovani,
kao što Vam je zasigurno poznato, cjelokupan sustav civilne zaštite, donedavno poznat pod nazivom sustav zaštite i spašavanja, novim je Zakonom o sustavu civilne zaštite (“Narodne novine” broj 82/15) dodatno utvrdio poseban značaj vatrogasnih postrojbi kao temeljne operativne snage na razini gradova i općina.
Upravo različite elementarne nepogode, posebice poplave i s njima povezani događaji tijekom posljednje 3 godine ukazali su na činjenicu kako su domicilne vatrogasna snage jedine uvijek spremne za trenutačni angažman na svom području odnosno predstavljaju “desnu ruku” čelniku svog grada odnosno općine.

No, izazovi današnjice i okolnosti u kojima danas djeluju dobrovoljni vatrogasci sve su nepovoljniji u smislu mogućnosti izdvajanja slobodnog vremena ne samo za obavljanje intervencija, već i za sva osposobljavanja te druge aktivnosti bez kojih je provedba vatrogasne djelatnosti nezamisliva.

Rezultati provedenog stručnog nadzora nad operativnom spremnošću 28 središnjih DVD-ova na području Varaždinske županije, provedenih tijekom mjeseca listopada ove godine, ukazuju na zajedničke probleme kod većeg broja vatrogasnih postrojbi. O tome je raspravljalo Zapovjedništvo Vatrogasne zajednice Varaždinske županije na svojoj sjednici održanoj 29. listopada 2015. godine te usvojilo zajednički zaključak o upućivanju određenih inicijativa čelnicima lokalne samouprave, stoga iste opisujemo u nastavku.

a)   Vrijeme odaziva na intervenciju od iznimne je važnosti, s obzirom da unesrećenima svaka sekunda u neželjenom događaju ili obiteljskoj tragediji predstavlja vječnost. Kod svih središnjih DVD-ova vrijeme izlaska na intervenciju ovisi o raspoloživosti vatrogasaca-vozača s položenim ispitom za upravljanje vozilima “C” kategorije. U pojedinim je gradovima, a posebice općinama, stanje takvo da u prijepodnevnim satima tijekom radnog tjedna često nema trenutačno raspoloživog vozača, stoga su neke postrojbe na intervenciju stigle s 15-20 minuta kašnjenja. Temeljem navedenog, predlažemo Vam provedbu sljedećih mjera za podizanje interventne spremnosti središnjih DVD-ova:
–  financiranje ili sufinanciranje osposobljavanja vozača za upravljanje vozilima “C” kategorije (uz potpisivanje odgovarajućeg sporazuma s vatrogascima-vozačima),
– zapošljavanje operativnih vatrogasaca-vozača od strane jedinica lokalne samouprave (komunalni odjel i sl.), odnosno pravnih osoba vezanih uz iste.

b)    Broj vatrogasaca koji su se odazvali na simuliranu intervenciju znatno varira od slučaja do slučaja (prosječno 6 članova), a najčešće ovisi o broju nezaposlenih članova DVD-a odnosno eventualnoj mogućnosti odlaska s radnog mjesta operativnih članova DVD-a.
Zbog Zakonom o vatrogastvu jasno definirane zakonske obveze i odgovornosti gradonačelnika i općinskih načelnika za stanje vatrogastva odnosno zaštite od požara na vlastitom području, pozivamo iste da s vodećim dužnosnicima matičnih vatrogasnih zajednica gradova odnosno općina ili samostalnih DVD-ova razmotre ovu problematiku te pokušaju pronaći rješenje s vlasnicima tvrtki koje djeluju na Vašem području, a s čime bi se direktno podigla razina sigurnosti stanovnika vlastitog grada odnosno općine.   

c)    Zbog potrebe za održavanjem racionalnog i kvalitetnog vatrogasnog sustava koji postoji na području gradova i općina u Varaždinskoj županiji, tijekom protekle godine inicirali smo oslobođenje obitelji operativnih članova DVD-ova od plaćanja komunalne naknade, kao svojevrsnog poticaja prema daljnjem praktično svakodnevnom humanom radu posebno istaknutog i neizostavnog dijela vatrogasnog sustava.
Dio jedinica lokalne samouprave tu je inicijativu proveo u djelo, na čemu doista zahvaljemo, dok je znatan broj jedinica lokalne samouprave izrazio spremnost za izražavanje podrške na drugi odgovarajući način. S obzirom da se nalazimo u dijelu godine kada se pripremaju proračuni za narednu godinu, pozivamo Vas da u dijalogu s čelnicima vatrogasnog sustava na Vašem području pokušate iznaći određen model dodatne podrške (npr. podmirenje troškova police skupnog 24-satnog osiguranja od nezgode, podmirenje troškova obveznih liječničkih pregleda, oslobođenje od određenih financijskih obveza prema gradu/općini i sl.), a sve samo s ciljem očuvanja stoljetne tradicije humanosti u najtežim životnim trenucima naših najbližih odnosno sumještana.

Uz zahvalu za razmatranje inicijativa izraženih u ovom dopisu, zahvaljujemo Vam na kontinuiranoj podršci vatrogastvu te pozivamo na suradnju po pitanju implementacije istih.

S poštovanjem,

Županijski vatrogasni zapovjednik:                                    Predsjednik VZŽ:
Stjepan Kovaček, dipl. ing.                               Nedeljko Vukalović, bacc. med. techn.

Na znanje:
–    vatrogasnim zajednicama gradova, N/r predsjednika
–    vatrogasnim zajednicama općina, N/r predsjednika
–    samostalnim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, N/r predsjednika
–    pismohrana, ovdje