Osposobljavanje u ERCC-u

Kada nastanu katastrofe, svaka je minuta od presudne važnosti za spašavanje života. Trenutačan, koordiniran i unaprijed planiran odgovor nužna je potreba. Europska unija se stoga zalaže za pružanje pravovremenog i učinkovitog odgovora na katastrofe, a kako bi se osigurala europska pomoć u smislu ispunjavanja stvarnih potreba pogođenog stanovništva, bilo u Europi ili izvan nje.

Koordinacijski centar za odgovor na hitne situacije, poznat pod skraćenim nazivom „ERCC“, djeluje u okviru Odjela za humanitarnu pomoć i civilnu zaštitu Europske komisije (ECHO) u Bruxellesu, a ustrojen je radi podrške koordiniranom i bržem odgovoru na katastrofe unutar i izvan Europe, koristeći resurse iz 31 zemlje koja sudjeluju Mehanizmu civilne zaštite Europske unije (sustavu za međusobnu suradnju nacionalnih institucija civilne zaštite, ustrojenom 2001. godine). ERCC zamjenjuje i nadograđuje funkcije prethodne Centra za nadzor i informiranje (Monitoring and Information Centre – MIC).
S kapacitetima dovoljnim za sudjelovanje u obradi nekoliko simultanih hitnih slučajeva u različitim vremenskim zonama, 365 dana u godini – 24 sata na dan, ERCC je koordinacijsko središte koje osigurava koherentnu europsku reakciju u izvanrednim situacijama, pomažući u smanjivanju nepotrebnog i skupog udvostručivanja napora. Spomenute situacije uključuju složene operacije traganja i spašavanja, uporabu zračnih snaga kod gašenja katastrofalnih požara, napredne medicinske ispomoći, itd.


Ovaj moderno opremljen operativno-komunikacijski centar prikuplja i analizira podatke u stvarnom vremenu o različitim prirodnim i tehničko-tehnološkim nepogodama, prati opasnosti, priprema planove za raspoređivanje stručnjaka, timova i opreme te surađuje sa zemljama članicama radi utvrđivanja raspoloživih sredstava i koordiniranja napora u smislu provedbe odgovora EU-a na katastrofe. Isto se provodi usklađivanjem ponuda glede pružanja pomoći s potrebama zemlje pogođenom katastrofom. Bolje planiranje i izrada skupa tipičnih scenarija odgovora na katastrofe dodatno će unaprijediti sposobnost brzog odgovora ERCC-a.

Tijekom 13-godišnje opstojnosti Mehanizma civilne zaštite Europske unije, putem istog nadzirano je preko 300 različitih katastrofa, a primljeno je više od 180 zahtjeva za pružanjem pomoći. Ovaj sustav osigurao je kvalitetnu i pravovremenu pomoć odgovarajućih snaga s europskog kontinenta nakon pustošenja tornada Katrina u SAD-u (2005.), potresa u Haitiju (2010.), zatim kod potresa, poplava (cunamija) i nuklearne nesreće u Japanu (2011) te tajfuna Haiyan na Filipinima (2013.).
Spomenimo i kako je angažiranje zračnih snaga Republike Hrvatske za gašenje katastrofalnih požara u Portugalu i Grčkoj tijekom proteklih nekoliko godina također bilo pokrenuto od strane ERCC-a putem poziva za pružanjem međunarodne pomoći. U posljednje tri godine bilo je 16 slučaja u kojima je putem ERCC-a organizirana međunarodna ispomoć u gašenju katastrofalnih požara raslinja. Pomoć su na taj način brzo i efikasno primile Bugarska, Crna Gora, Albanija, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Grčka i Portugal. Istovrsan poziv prema ovom centru uputila je Švedska početkom kolovoza ove godine te je na taj način u roku od nekoliko sati bila osigurana potencijalna pomoć u obliku dva talijanska i tri francuska zrakoplova za gašenje požara.


Situacijska karta izrađena od strane ERCC-a tijekom poplava na Balkanu u svibnju 2014. godine (izvor: ERCC Portal)

 

ERCC također podržava širok raspon aktivnosti u području prevencije i pripravnosti, od podizanja svijesti glede opasnosti do terenskih vježbi u kojima se simuliraju hitne intervencije. Posljednja takva vježba, uz sudjelovanje hrvatskih postrojbi, održana je u Grčkoj tijekom mjeseca svibnja pod nazivom „EU Prometheus 2014“. Tom je prigodom po prvi puta u praksi djelovanje usklađeno s novom regulativom Europske unije za civilnu zaštitu, a koja je na snazi od 1. siječnja 2014. godine.


Logo nedavne terenske vježbe u Grčkoj



Europska komisija, odnosno Koordinacijski centar za odgovor na hitne situacije, temeljem prijedloga Sektora za vatrogastvo DUZS-a izabrao je ove godine dvojicu hrvatskih kandidata za obuku u ERCC-u između velikog broja kandidata iz 31 države. Predstavnici Republike Hrvatske bili su Davor Škarica, voditelj odjeljenja JPVP Osijek te Stjepan Kovaček, zapovjednik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije. Tijekom jednotjedne obuke upoznati su s radom ERCC-a, njegovim dosadašnjim aktivnostima, kao i svakodnevnim obavezama. Poseban naglasak pritom je stavljen na nedavne katastrofalne poplave u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj. Naime, temeljem relativno brzo aktiviranog Mehanizma civilne zaštite Europske unije, ERCC je u kratkom vremenu organizirao pružanje međunarodne pomoći u pogođenim područjima, s postrojbama iz 20-tak europskih zemalja, među kojima su bile postrojbe upućene od strane Državne uprave za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske.


Tijekom tjedna provedenog u ERCC-u, naši predstavnici sudjelovali su  u videokonferencijama s nacionalnim tijelima odgovornim za rad sustava vatrogastva, radi međusobnog izvješćivanja o aktualnostima u požarnoj sezoni te raspoloživim resursima,  poglavito zračnim snagama za gašenje požara. Na dnevnoj bazi obrađivana su nacionalna izvješća, uključujući i ono koje prema Bruxellesu svakog dana šalje hrvatsko Vatrogasno operativno središte, a kako bi se na nekoliko web portala mogli objaviti relevantni podaci o trenutačnom broju i karakteristikama požara raslinja u Europi, kao i rizicima od nastanka požara, ali i drugih prirodnih nepogoda.
Temeljni „prozor u svijet“ ERCC-a svakako je njegov web portal (http://erccportal.jrc.ec.europa.eu), mjesto na kojem se mogu pronaći informacije o svim oblicima aktivnih nepogoda bilo koje vrste, situacijske karte te poveznice na srodne informacijske servise u svijetu.
Hrvatski stručnjaci upoznati su i s radom sustava EFFIS (European Forest Fire Information System), a koji osigurava pregled raznovrsnih podataka o rizicima od nastanka požara u Europi, sjevernoj Africi i jugoistočnoj Aziji, uključujući i podatke o trenutačno aktivnim požarima. Na njegovom web portalu (http://forest.jrc.ec.europa.eu/effis) može se pronaći obilje informacija i podataka, uz linkove na brojne druge web stranice od značaja za zaštitu od požara odnosno vatrogastvo.
Preostala predavanja bila su vezana uz korištenje europskih fondova za financiranje projekata iz područja civilne zaštite odnosno vatrogastva. Predstavljeni su pojedini čimbenici sustava civilne zaštite te njihova korelacija sa sustavom pružanja humanitarne pomoći na europskoj razini, s obzirom da isti usko surađuju prigodom nastanka katastrofa.


Dimitrios Pagidas (jedan od voditelja Odjela za odgovor na katastrofe B1), Stjepan Kovaček (vanjski stručnjak), dr. Erika Conti (vanjski stručnjak) i Giovanni De Siervo (časnik za vezu) tijekom rada u ERCC-u


Stjepan Kovaček, dipl. ing.