Mirno i sparno subotnje poslijepodne, 16. srpnja 2011. godine, prekinule su vatrogasne sirene, a prve vatrogasne cisterne protutnjale su središtem općine Cestica nešto poslije 17 sati. Vatrogasci iz Gornjeg Vratna do odlagališta otpada smještenom u sjevernom dijelu naselja, uz županijsku cestu koja od rotora s državne ceste D-2 vodi prema graničnom prijelazu Otok Virje – Ormož, uputiše se Vrtnom ulicom, a tim smjerom došli su i vatrogasci DVD-a Lovrečan Dubrava i kolege iz vatrogasnog društva Križovljan Cestica.
Gusti crni dim sukljao je u zrak s južnog dijela odlagališta, a u više stotina visokom stubu dima lebdjele su čestice zapaljivih predmeta koji su se, nakon sagorijevanja i popuštanja sile koja ih je podigla, polako spuštali na zemlju i susjedne šumovite i poljoprivredne površine. U višim slojevima atmosfere dim i pepeo se razilazio, čas na jednu stranu te potom i na drugu, a početkom gašenja crni stup dima poprimao je svjetlije tonove povremeno prelazeći u sivu boju, ponekad i crvenkasto-narančastu, zavisno od materijala koji je sagorijevao. Uz sjeverni krak Vrtne ulice bilo je i nekoliko osobnih automobila stanovnika obližnjih naselja, a u bojazni da se vatra ne proširi do požarišta je došla i brojna skupina stanovnika iz obližnjeg naselja Roma, kao i bližih kuća samog naselja i susjeda iz Vratno Otoka.
Kod gašenja ubrzo su se ispraznile dopremljene zalihe vode, a pošto su hidranti na odlagalištu bili „suhi“ cisterne su se po vodu uputile do obližnjeg Vratno Otoka. Požar u međuvremenu nije posustajao te su ubrzo u pomoć s vatrogasnim cisternama stigli i vatrogasci iz Petrijanca, Nove Vesi i Donje Voće, a kombi vozilima i opremom priskočili su i vatrogasci iz Babinca i Virja Križovljanskog, Družbinca…. Iz dubine čulo se pucketanje i pucanje odbačene spray ambalaže, a dim i neugodni miris različitog porijekla širio se s požarišta cijelim krajem i u nedjelju ujutro. Oko grotla iz kojeg je sukljao dim razmješteno je nekoliko postrojbi, s jugoistočne i istočne strane, te s podnožja umjetnog brda na sjevernoj i sjeverozapadnoj strani požara, a koordiniranim gašenjem i dopremom vode ubrzo je suzbijeno širenje vatre.
U gašenju požara sudjelovalo je šest navalnih vozila i nekoliko kombi vozila, a u najkritičnije vrijeme požar je gasilo preko šezdeset vatrogasaca, među kojima su najbrojniji bili vatrogasci DVD-a Lovrečan-Dubrava sa 16 članova i Križovljan-Cestice s 12 pripadnika. Kod toga su vatrogasci DVD-a Babinec gašenju pristupili s dva agregata pomoću kojih su iscrpili oko 200 kubnih metara vode iz bazena smještenog u krugu odlagališta, a preko 350 kubnih metara vode dopremljeno je vatrogasnim cisternama s hidrantske mreže – rekao je Miljenko Biškup, zapovjednik VZO Cestica koji je rukovodio intervencijom. Doprema vode vršena je vozilima različitih proizvođača (Deutz, DAF, Volvo, Mercedees….) i različitih godina starosti, a tijekom intervencije popucale su i četiri cijevi.
Mjesto požara obišao je i načelnik općine Cestica Mirko Korotaj, a bili su prisutni i predstavnici MUP-a koji su obavili uviđaj.
“Dolaskom policijskih službenika na mjesto događaja utvrđeno je da je oko 16.50 sati došlo do zapaljenja smeća na navedenom deponiju. Požar su gasili članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava s područja više općina, te je isti u potpunosti ugašen idućeg dana u 16 sati. Očevidom je utvrđeno da je do požara došlo na novoformiranoj kazeti deponija komunalnog otpada (kućni otpad, vegetabilni materijal, stare krpe, spužva, plastika, staklo i perje), uslijed zapaljenja navedenog otpada u središnjem dijelu deponija, nakon čega se požar proširio na površinu od 40 x 60 metara.“ – zapisano je u priopćenju.
Vatrogasci VZO Cestica na požarištu su ostali do 3 sata ujutro, a potom su se u dežurstvu smjenjivale vatrogasne postrojbe iz DVD-a Križovljan Cestica, Babinec, Lovrečan – Dubrava i Gornje Vratno. U nedjelju je u pomoć vatrogascima došla i građevinska mehanizacija, bager, buldožer, utovarivač i tri kamiona koju su navozili i nagrtali zemlju, a za gašenje zgarišta koje je tinjalo vatrogasna društva iz Gornjeg Vratna i Lovrečana utrošila su dodatnih dvadeset kubnih metara vode.
Prema riječima zapovjednika Miljenka Biškupa, vatrogasci su ponovo na zgarište izašli u nedjelju popodne s kojeg su se vratili pred ponoć, a po nalogu inspektora zaštite okoliša, u ponedjeljak su u ispražnjeni rezervoar u krugu odlagališta dopremili preko stotinu kubnih metara vode.
Uzrok požara vjerojatno će se utvrditi, a koliko je pepela, dima i „nadražujućih mirisa – plina“ otišlo u atmosferu teško će tko procijeniti, kao i posljedice na zdravlje vatrogasaca koji su sudjelovali u gašenju i stanovnika koji su disali tako “oplemenjeni” zrak.
Franjo Talan