In memoriam – Stjepan Spevan

U subotu ujutro, 20. ožujka 2010. godine u varaždinskoj bolnici, u 71 godini života, umro je Stjepan Spevan, dugogodišnji aktivni član Dobrovoljnog vatrogasnog društva Gornje Vratno, vrijedan član zajednice koji je svojim nesebičnim radom i zauzetošću za opće dobro dao značajan doprinio razvoju Gornjeg Vratna, Općine Cestica i vrednovanju ljudskog dostojanstva u sredinama gdje je djelovao i radio.

Stjepan Spevan rođen je 12. listopada 1939. godine u Gornjem Vratnu, sin Valenta i Marije r. Bogadi, a u vrijednoj obitelji uskoro se pridružiše i ostala djeca Josipa (1942), Katarina (1947), Ivan (1950), Marija (1953) i Štefica rođena 1954 . godine, dok je sin Ivica umro kao dijete. Siromaštvo i neimaština karakteristična su za život tog razdoblja, a ratna stradanja i poratni progoni nisu baš pružali priliku za sretno i mirno djetinjstvo. Stjepan završava obvezno školovanje u rodnoj župi Križovljan te u cilju osiguranja dostojnijeg uvjeta života odlazi na rad u Sloveniju, gdje u građevinskoj firmi Gradis, predanim i savjesnim radom te usavršavanjem i osposobljavanjem bude imenovan građevinskim poslovođom s kojeg radnog mjesta odlazi u mirovinu 1995. godine. Svojom zauzetošću za čovjeka, u razdoblju gladi i neimaštine mnogima osigurava radno mjesto, a u godinama dok je u većini obitelji ovog područja glavna briga bila kako smoći sredstva za preživljavanje Stjepan mnogim učenicima nastoji osigurati stipendije za školovanje i prvo zaposlenje. U tim teškim godinama brojnim je obiteljima u ovom nerazvijenom poljoprivrednom području većina prihoda odlazila na podmirenje poreza državi te si je rijetko koja familija mogla priuštiti školovanje djece u Hrvatskoj, prvenstveno zbog siromaštva i velikih troškova prijevoza i potrebnih školskih potrepština, te su kao jedinu mogućnost školovanja, dobivanje zanimanja i osiguranog zapošljavanja mladi odlazili u susjednu državu gdje su stekli kvalifikacije i završili srednjoškolsko obrazovanje koje su kasnije neki nadopunili na višim školama i fakultetima.

U nadolazećim demokratskim promjenama Stjepan Spevan jedan je od osnivača i obnovitelja Hrvatske seljačke stranke, a osamostaljenjem Hrvatske i osnutkom Općine Cestica 1993. godine, izabran je za član Općinskog poglavarstva te sudjeluje u formiranju Vatrogasne zajednice općine Cestica u kojoj je kroz proteklo vrijeme bio član predsjedništva i blagajnik te jedno vrijeme član Nadzornog odbora Vatrogasne zajednice Varaždinske županije. Vijećnik je u Općinskom vijeću, a kao član Poglavarstva daje velik doprinos u podizanju i izgradnji komunalne infrastrukture. Angažiran je i u crkvenom vijeću župe Križovljan gdje se kao stručnjak u građevinarstvu posebno angažirao na izgradnji pastoralnog  centra, a uključio se i u rad Odbora za podizanje spomen kapele žrtvama grobišta Pancerica u Virje Otoku. Zaljubljenik je u vinograd i vinorodne brežuljke te se uključuje i u rad Udruge vinara i vinogradara Sveti Martin Cestica, a od umirovljenja vrijedan je član  Udruge umirovljenika Općine Cestica.

Vjerojatno zbog terenskog posla u redove Dobrovoljnog vatrogasnog društva Gornje Vratno uključuje se pred dvadeset godina, a tri godine prije angažirao se u izgradnji društvenog doma koji u sali za okupljanje i svečanosti može primiti i osamsto ljudi, kao i u izgradnji novog vatrogasnog doma.

U privatnom životu godine 1962. sklapa brak s Josipom Kovačić, a briga za opće dobro i angažiranje u društvenoj zajednici jedna je od okosnica i ostalih članova familije. Tu je sin Stjepan i snaha Nevenka i kćerku  Dragica sa suprugom Ivanom, a djed Stjepan posebno se ponosi unucima, Nikolinom i Ivanom te Juricom i Tomislavom, kao i praunukama Lucijom i Manuelom.

Stjepan Spevan pokopan je na groblju u Cestici, u ponedjeljak 22. ožujka, a prije toga počasnu stražu su kod odra držali pripadnici svih šest cestičkih vatrogasnih društava, i to DVD Babinec, Gradišće, Lovrečan Dubrava, Virje Križovljansko, Križovljan Cestiuca i matično društvo. U ime Vatrogasne zajednice Varaždinske županije i Vatrogasne zajednice općine Cestica, odavanju počasti prisustvovali su Zvonko Biškup, predsjednik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije te iz VZO Cestica, Antun Knezoci, Miljenko Biškup, Darko Majhen, predsjednik VZO Cestica koji se od pokojnika oprostio sadržajni prigodnim govorom, dok je u ime Hrvatske seljačke stranke oproštajni govor izrekao Ivan Šincek. U cestičkom kraju je običaj da umrlog vatrogasca pokapaju kolege vatrogasci, a to su uz prisutnost Maria Kovačića učinili vatrogasci matičnog društva Mladen Ščuric, Stjepan Grmec, Lovro Korotaj i Elvis Majhen.

Sprovodne obrede i molitvu za pokojnika predvodio je vlč.  Ivan Košić, križovljanski župnik, a pjesmama Bliže o Bože moj i Tiha noć se eto spusti od Stjepana su se oprostile i članice ženske pjevačke skupine Križarice, dok su mu kod groba vatrogasci odali počast uz zvuke vatrogasne sirene.

                                                                                                      Tekst i fotografije: Franjo Talan