Osposobljeni voditelji vatrogasne mladeži

Sukladno jasnoj potrebi uvažavanja statusa osoba koje obavljaju vrlo odgovorne aktivnosti u vatrogasnoj organizaciji, odnosno bave se radom najmlađih dobnih kategorija članstva dobrovoljnih vatrogasnih društava, Hrvatska vatrogasna zajednica usvojila je 2010. godine Pravilnik o osposobljavanju za voditelje vatrogasne mladeži. Broj od gotovo 23000 maloljetnih članova dobrovoljnih vatrogasnih organizacija u Republici Hrvatskoj više je nego dovoljan razlog da se stručno educira čim veći broj potencijalnih kandidata za voditelje vatrogasne mladeži.

Vatrogasna zajednica Varaždinske županije pokrenula je provedbu spomenutog osposobljavanja, uz sudjelovanje kolega iz susjednih županija, a kako bi rastući broj pripadnika vatrogasne mladeži u Varaždinskoj (gotovo 2500 članova) i drugim županijama imao kvalitetne voditelje, s priznatim statusom kvalificirane osobe za spomenute aktivnosti. U osposobljavanje je uz 80-tak vlastitih članova tako bilo uključeno i 40-tak polaznika iz susjednih županija u okviru Koordinacije vatrogasnih zajednica županija sjeverozapadne Hrvatske. Radi što kvalitetnije buduće implementacije predmetnog pravilnika na terenu u predavanjima su sudjelovali i članovi Savjeta vatrogasne mladeži iz Grada Zagreba, Požeško-slavonske županije i Primorsko-goranske županije.

 

 

 


Kroz 20-satni program započet 22. ožujka, predavanja su odradili licencirani predavači Stjepan Kovaček (voditelj programa – županijski vatrogasni zapovjednik i predsjednik Povjerenstva za mladež VZŽ), Nedjeljko Vukalović (zamjenik predsjednika VZŽ i predsjednik Povjerenstva za natjecanja VZŽ) i Nikola Sedlar (zamjenik predsjednika Povjerenstva za mladež VZŽ).Temeljem određenih iskustava iz prošlogodišnjeg osposobljavanja, po prvi put u Republici Hrvatskoj organiziranog od strane Vatrogasne zajednice Virovitičko-podravske županije, ovog je puta cilj bio osposobiti što veći broj novih voditelja, a kako bi isti bili svojevrstan zamašnjak budućeg kvalitetnog rada u pojedinim županijama. Stoga i ne čudi odaziv od ukupno 124 polaznika iz 4 županije, a koji su zbog odredaba pravilnika bili razdijeljeni u 5 odjeljenja.

Osim brojnih tema vezanih uz položaj mladih u vatrogasnoj organizaciji, osposobljavanje mladih, odgojno-obrazovne procese, audiovizualna sredstva, programe rada s mladima, vođenje odbora za rad s mladima, obrađene su i teme iz novinarstva, prve pomoći kao i suradnja s drugim organizacijama te rad s mladima u školi.

Kroz predavanja je istaknuto kako je svrha kvalitetnog odgojnog djelovanja zapravo dobrobit svakog djeteta, njegov zdrav rast i razvoj kao cjelovite samoostvarujuće osobe i vrijednog člana zajednice. Dobrovoljno vatrogasno društvo je zajednica u kojoj se navedena svrha može ostvariti ukoliko postoji zajedništvo i sukladnost ciljeva, prava i obaveza svih pojedinaca. Kvalitetan odgojni utjecaj mogu postići voditelji koji su razvili umijeća uspješnog odgojnog djelovanja u postavljanju zahtjeva mladima, komunikaciji s njima, sprečavanju i rješavanju nastalih sukoba, pozitivnom mijenjanju nepoželjnih ponašanja te oni koji svojim postupcima i poticajima omogućavaju mladima samopotvrđivanje i samoostvarenje. Voditelj potiče kod mladih samosvijest i razvoj pozitivne slike o sebi, priprema ga za zrelo i samostalno odlučivanje u budućem vlastitom razvoju. Veliku ulogu ima pozitivna klima kao opće ozračje zajedničkog života, suradnje i međudjelovanja mladih u DVD-u. To je glavni pedagoški cilj  svakog voditelja za koji nema gotovih šablona, osim punog, otvorenog i dosljednog osobnog stručnog djelovanja uz uvažavanje dječjih individualnosti.

Praksa nam ukazuje kako trenutačno od 10 članova odjeljenja vatrogasne mladeži samo 3 ostaju aktivni punoljetni članovi. Stoga je iznimno važno uključiti voditelje vatrogasne mladeži u tijela upravljanja vatrogasnim organizacijama, a kako bi se ova statistika popravila. Rečeno je to prigodom predstavljanja rezultata pismenog testiranja polaznika, u okviru završnog ispita održanog 7. travnja 2013. godine. Nazočne je tom prigodom pozdravio Nikola Sočev, predsjednik Savjeta za vatrogasnu mladež Hrvatske vatrogasne zajednice, a u ovoj prigodi i predsjednik ispitnog povjerenstva.

„Cjelokupan program osposobljavanja na kraju je završilo 120 polaznika. Rezultat je to ne samo rada u protekla dva tjedna, već zapravo višegodišnjih nastojanja Savjeta za vatrogasnu mladež HVZ-a da stvori kvalitetne temelje za aktivnosti onih koji predstavljaju budućnost hrvatskog vatrogastva. Ovaj program ospobljavanja dokazuje da smo u tome uspjeli te ja zahvaljujem svim kolegama iz Savjeta za vatrogasnu mladež HVZ-a na podršci i rezultatima koje smo zajedno postigli u proteklom mandatnom razdoblju“ – rekao je voditelj programa osposobljavanja Stjepan Kovaček.

 

 


Recimo pri kraju kako je bilo zanimljivo analizirati evaluacijske listove u kojima su polaznici programa imali prigodu ocijeniti cjelokupnu organizaciju osposobljavanja. Temeljem ranije uočenih objektivnih potreba, kao i prijedloga polaznika osposobljavanja, pripremaju se izmjene i dopune predmetnog pravilnika za osposobljavanje voditelja vatrogasne mladeži. Više riječi o tome odnosno o analizi ovog programa osposobljavanja biti će na 12. seminaru voditelja vatrogasne mladeži u Fažani.



Stjepan Kovaček, dipl. ing.